Yhden näkökulman päätös olisi helppo tehdä – Vihdin kouluverkko

Vihdissä palveluverkkoa selvitetty kevään aikana ja sitä tarkastellaan alkavan syksyn aikana. On luonnollista että kiivain ja tunteikkain keskustelu käydään kouluverkon osalta.

Aktiivista keskustelua tarvitaan ja asiaa on tarkasteltava monista näkökulmista.

Tässä minun mindmap siitä miten lähestyn asiaa.

One Comment Lisää omasi

  1. Annu Huotari sanoo:

    Kim osaatko ottaa kantaa Tervalammen kylän kaava asiaan?. Koulumme oppilasmäärän lasku johtuu suoraviivaisesti Tervalammella 15 vuotta vallinneesta rakennuskiellosta. Nyt uuttaa kaavaa valmistellaan kiireen vilkkaan ja koulun ympäristöön on tarkoitus kaavoittaa omakotitalorakentamista jotta matka koululle olisi lyhyt. Kysyin Suvi Lehtorannalta mikä on tilanne nyt 2.9 ja kaavoituksen etenemisen ja linjausten suhteen ei ole muuttunut mihinkään. Tuleeko tämä esitys koulumme lakkauttamisesta muuttamaan myös kaavaa. Toki tehokas keino hillitä rakentamista kunnan keskusten ulkopuolelle jonne väki halutaan keskittää ja pikkuykylät tappaa ja palvelut näivettää.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s